MÜSİAD Vizyoner’21’de İklim Manifestosunu Açıklayacak

İş dünyasına geleceğe yönelik çözümleriyle yön veren MÜSİAD, iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Vizyoner etkinlikleri ile iş dünyası ve kamuoyunda ilgiyle takip ediliyor.

22 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan MÜSİAD Vizyoner’21’de iş dünyasına rehberlik edecek olan birçok alanda “Fark Et” teması altında iklim krizi, dijital dönüşüm, girişimci ekosistemi gibi konular merceğe alınacak.

Etkinlikte açıklanacak olan İklim Manifestosu’nda “Sürdürülebilir Yenilenebilir Enerji”, “Yeşil Yakıt Projeksiyonu”, “Karbon Salımı Düşük Ya da Sıfır Enerji Üretimi”, “Döngüsel Ekonomi”, “Enerjinin Dijitalleşmesi ve “Paris İklim Anlaşması İçin Sanayi Dönüşümüne Uygun Politikalar” gibi başlıklardan bahsedilecek. Bu kapsamda oluşturulan danışma kurulunda Türkiye’nin saygın akademisyenlerinden Prof. Dr. Kerem Alkin, Dr. Sohbet Karbuz, Prof. Dr. İsmail Ekmekçi ve Dr. Cihad Terzioğlu gibi isimler yer alıyor.

“Daha güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomi için sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji dönüşümü”

ASİST Yönetim Kurulu Başkanımız ve MÜSİAD Vizyoner’21 İcra Kurulu Başkanı Erkan Gül, iklim değişikliği ile ilgili bir yol haritası oluşturacak olan İklim Manifestosu ile daha güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomi için sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji dönüşümünün önemine dikkat çekileceğini belirtti.

İklim krizi ile mücadele amacıyla imzalanan Paris İklim Anlaşması’nın iş dünyasına olduğu kadar MÜSİAD’ada da büyük sorumluluklar yüklediğini söyleyerek, aşağıdaki ifadelerde bulundu:

“MÜSİAD olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji dönüşümlerini hedefimize alarak manifestomuzun altına imzamızı attık. Teşkilatımız bünyesinde bulunan Enerji ve Çevre Sektörü Kurulumuz ve saygın akademisyenlerimizden oluşan Danışma Kurulumuz çalışmalarını tamamladı. ‘İklimi Fark Et’ başlığında yapacağımız çalıştayımızdan çıkan önergeler de manifestomuzu güçlendirecek.”

“AB Yeşil Mutabakat süreci sorumluluklar ve zorluklar getiriyor.”

MÜSİAD Vizyoner’21 ile birlikte tüm iş dünyası aktörlerine enerji ve çevre sorunlarının ortadan kaldırılması amacıyla hazırlanan gelecek projeksiyonu sunacaklarını belirten MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Altuğ Karataş, “Zirvede, iklim krizine karşı başta KOBİ’lerimiz olmak üzere iş dünyasına kılavuzluk edeceğiz. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’leri bünyesinde barındıran bir dernek olarak kendimizi sorumlu hissederek iş dünyasını iklim krizine karşı topyekün mücadeleye davet edeceğiz.” söylemlerinde bulunarak iklim değişikliğine dair MÜSİAD’ın sorumluluk faaliyetlerine dikkat çekti.

MÜSİAD’ın iklim dönüşümünde birçok rol üstleneceğini vurgulayan Karataş, bu kapsamda atılacak adımların ülkemizin geleceği için kalıcı bir değer olacağını belirtti.

Anadolu Ajansı’nda yer alan haberin detayları için tıklayın.

Bunlar ilgini çekebilir

Önceki yazı
MÜSİAD Vizyoner’21 İçin Geri Sayım Başladı
Menü